GP-Auktionsbyrå       ALLTID I ROPET - JÄMT I SLAG
  Gerd och Pierre Branquet

GP-Auktionsbyrå i ED Auktioner Juridik Om oss Kontakt Villkor Stämplar Länkar Bildgalleri GÄSTBOK

Årsbokstäver Guld & Silver Tenn 1694-1749 Tenn 1750-1805 Svärd Kinesiska Dynastier

Meissens 1710-1774 Meissens 1774-1934

Svärd

Svärd, värjor och bajonetter har under 1900-talet varit omtyckta väggprydnader i hallar och trapphus.

Ett vanligt svärdstecken är "Meissens" det har används i århundraden, du kan se dom på länkarna här intill.

svärd70001

Svärdets utveckling till värja:

1. Är ett medeltida svärd med korsformigt fäste vanligt 1300-1350

2. Spanskt svärd med fingerbyglar dessa var vanliga i slutet av 1400-t

3. Stötvärja så kallad "Rapir" med fullt utvecklat fingerbygelsystem dessa kom i slutet av 1500-talet.

4. Karolinskt officersvärja med parerplåt, handbygel och tillbakabildade fingerbyglar.

Förklaringar: a) Klinga b) Parerstång c) Kavel d) Knapp e)Fingerbyglar     f) Sidobygel g) Parerplåt h) Handbygel

Copyright © 2005 Gerd och Pierre Branquet. Alla rättigheter reserverade.

Räknar endast varje IP-adress en gång

Totala antalet besök på våra sidor:

TEAM GOKART i ED

dsc01225

Läs mer>>

ÄLGFARMEN i ED

dsc00371

Läs mer>>

Café i lanthandels miljö

affären_0002

Läs mer>>